90210 i Beverly Hills 90210
Portal i forum jednych z najpopularniejszych seriali dla mlodych duchem i wiekiem
  
Home    Forum    90210    Beverly Hills 90210    Kontakt    Zarejestruj się

Ostatni odcinek
Następny odcinek
Wszystkie odcinki 5. sezonu
   5×22: We All Fall Down
 Premiera: 2013-05-13

 Opis
 Zdjęcia
 Promo

 Ocena: 8.38/10 (394 głosów)
 Głosuj
 
   Koniec serialu
 Premiera: 9999-12-12


90210
» Serial
» Odcinki
» Postaci
» Obsada
» Galeria
» Artykuły
» Cytaty
» Muzyka

Beverly Hills 90210
» Serial
» Odcinki
» Postacie
» Aktorzy
» Galeria
» Pary
» Książki

My w sieci





Pop-cooltura & 90210 #7

W siódmej części cyklu zajmujemy się odcinkami 1x13-1x15. Piszemy więc o kampanii Baracka Obamy, Tai-Chi, budowlach w Barcelonie, sztuce Szekspira i sztuce, w której Harry Potter grał nago.


1x13

Silver: Wybacz mi, mój przyjacielu-optymisto, ale wiatr Santa Ana nie wieje w styczniu. To, z czym teraz walczymy to globalne ocieplenie, koniec świata, Apokalipsa.
Silver nie lubi się z geografią i wprowadza Dixona w błąd, bowiem Santa Ana wieje w styczniu, a dokładniej to od października do marca. Pod względem tworzenia się jest to kalifornijski odpowiednik naszego wiatru halnego, wystarczy tylko podmienić Tatry na Góry Sierra Nevada, a doliny Podhala na Wielką Równinę Amerykańską. To swoista suszarka Kalifornii, po której w Los Angeles robi się 38 stopni ciepła. Santa Ana, mimo niewinnie brzmiącej nazwy jest dość groźnym ruchem powietrza, dobrze znanym kalifornijskim strażakom w wyniku pojawiających się wówczas pożarów i psychiatrom po wzrastających wtedy statystykach wizyt ich pacjentów. Silver w odcinku 1x13 to jeden z przykładów tego, jak zmienia Santa Ana.


Silver: Nadmierny P.D.A.
Reakcja Silver na Ethana i Annie, i ich czułości w publicznym miejscu. ''P.D.A'' to slangowy skrót od Public Display of Affection, czyli właśnie publicznego okazywania uczuć. Ciekawą odmianą jest zabawa w publiczny pocałunek w czasie trwania wydarzeń sportowych, kiedy to na telebimie pojawia się przypadkowa para widzów, która ma za zadanie pokazać swoje uczucia.


Silver Powodują u mnie cukrzycę. To całe ''kocham cię, kocham cię'', ''kocham cię, snookums, kocham cię, boo boo''.
''Snookums'' jest dość wszechstronnym słowem, którym można wyrazić uczucie, ale też obrazić. Z jednej strony to słodkie i miłosne słowo, z drugiej lekceważenie i ironia wobec rozmówcy.


Navid: Naprawdę, nigdy nie byłem szczęśliwszy, z tobą czy kimkolwiek innym. Nie zmieniłbym tego nigdy.
Adrianna: Więc nie chcesz, żeby się coś zmieniało?
Navid: Cholera, nie. To znaczy, lubię w sobie Baracka Obamę, ale w tej sprawie zmiana jest zła.
Polityka obecna jest nawet w 90210. Navid nawiązuje do kultowych już haseł z kampanii wyborczej Baracka Obamy, gdy kandydował on na urząd prezydenta Stanów Zjednoczonych. Słowo ''zmiana'' było odmieniane w niej przez wszystkie przypadki. ''Change We Can Believe In'', ''Change We Need'' oraz ''Yes We Can''. Nad drugim kandydatem, Johnem McCainem, różnica w głosach wyniosła prawie 10 milionów, co w statystykach oznaczało 7 procent i dwukrotnie więcej głosów elektorskich.


Silver: To jest organizacja szkolna, gdzie wszystkie kujony stają i śpiewają wersję a capella piosenki ''The Lion Sleeps Tonight''. Jak to może być fajne?
Silver do Dixona, gdy dowiedziała się, że bierze on udział w próbach chóru. Utwór stał się znanym, gdy pojawił się na ścieżce dźwiękowej w filmie Król Lew. Okazało się wówczas, że prawa do utworu to spory bałagan, a skoro piosenka zaczęła zarabiać, całość trzeba było szybko uporządkować. W 2004 roku rozpoczął się proces między rodziną twórcy utworu (oryginał napisany w 1939 roku przez Solomona Lindę, potem w 1961 roku cover zespołu The Tokens) a Disney'em. Chodziło o bezprawne wykorzystanie, a dokładniej o 1.6 miliona dolarów. W 2006 roku zawarto porozumienie, którego szczegóły nie wydostały się jednak do mediów. Utwór pojawił się jeszcze w trzeciej części Króla Lwa. Polska wersja brzmiała Lew stary mocno śpi i zaczynała się od słów: ''W środku dżungli potężnej dżungli lew stary mocno śpi, a wykonawcą był Tomasz Steciuk. Chóry wykonują właśnie wersję z 1961 roku, przechodząc w klimaty gospel. W Polsce także, czego dowodem Chór Akademicki UAM.


Annie: Ponieważ to radian, udawajmy, że jesteśmy tutaj tylko ty i ja.
Annie w rozmowie z Ethanem używa pojęcia z matematyki i geometrii. Definicja radianu w zeszytach szkolnych nie brzmi zbyt ciekawie, stąd przenieśmy te pojęcie na grunt Beverly Hills High School. Annie i Ethan siedzą przy stole (bedącym kołem z definicji), obok nich Silver i jej komentarze (ona będzie okręgiem), dlatego też Annie postanawia zastosować manewr z radianu, czyli odciąć się od obecności Silver, co w matematyce nazywa się wyciętym z okręgu koła łukiem o długości równej promieniowi. I tak powstał radian.


Annie: Wiesz, nie sądzę, żeby ktoś trenował tai chi w czasach kolonialnej Anglii.
Tabitha: Twoje agita ucieka z moim chi, kochanie.
W definicji Tai Chi pojawiają się takie pojęcia jak harmonia, rytm, psycho-fizyczne i inne, a wszystko to w bardzo powolnym ruchu. Podobno można się też bić. By nie wyjść na amatora, odsyłam do tekstu na Bushido24.


Tabitha Concord, Massachusetts. Mam tam swój mini-serial. Gram Marmee Osgood w ''Czerwonym płaszczu i niebieskiej krwi''.
Nazwa serialu jest fikcyjna, jednak po nazwie można przypuszczać, że chodzi o produkcję kostiumową, w której akcja rozgrywa się w XIX wieku. Za to Concord w stanie Massachusetts to miejsce historyczne dla Amerykanów. 19 kwietnia 1775 roku rozegrała się tam pierwsza bitwa w wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych.


Silver: Wiesz, zawsze byłam wielkim miłośnikiem zamków z piasku. Ale ludzie właściwie nie wiedzieli, że to amatorstwo. Ale ja się nie zgadzałam. Mogą być bardzo w stylu Gaudi. Nie - wystawne. Gaudi. Hiszpański architekt.
Antonio Gaudi mawiał, zanim jeszcze zginął pod tramwajem w 1926 roku, że katedry budują pokolenia. I rzeczywiście, dzieło najcześciej z nim kojarzone, Sagrada Familia w Barcelonie, budowane jest od 1882 roku, a zakończyć ma się nie wcześniej, niż w 2026 roku z powodu rosnących kosztów. Ten hiszpański architekt w stolicy Katalonii stworzył jeszcze kilkanaście bardzo charakterystycznych budynków, które są stałymi punktami wycieczek turystycznych po mieście. Jego styl w skrócie charakteryzowała płynność, nieregularność, swoboda oraz fantazja w kolorach i elementach zdobiących.


Ethan Danie z trzustki jagnięcej nie smakuje jak słodki chleb.
Aluzja, która kompletnie traci swoje znaczenie po przeniesieniu jej na polski język. Całość polega na podobnym brzemiu obu słów, bowiem chodzi o ''sweetbreads'' i ''sweet bread''.


1x14


Adrianna A jutro jest przesłuchanie do ''Antoniusza i Kleopatry''. I chcę Kleopatrę. To taka ponura, tragiczna rola i nigdy wcześniej nie robiłam czegoś takiego. Więc całą noc spędzę z Will'em.
Spektaklem, który zajmuje główne miejsce w odcinku jest ''Antoniusz i Kleopatra'' Williama Shakespeare'a z lat 1606-1607. A skoro Shakespeare, to i wielki dramat, wielkie namiętności i wielka polityka. Na końcu wszyscy umierają. Annie dostała rolę Charmian, najbliższej służącej Kleopatry, która umiera tuż po swojej królowej (cała rola liczy 63 linijki w dramacie). Ethan miał być Mardianem, jednym ze sług, na dodatek eunuchem. Cała rola liczy 7 linijek w tekście. A poniżej mowa, którą Adrianna wygłosiła przed panią Casey jako Kleopatra przed momentem samobójstwa -
Dajcie mi szatę, załóżcie koronę. Czuję tęsknotę do nieśmiertelności.
Już sok winogron egipskich nie będzie
Moich warg zwilżał dłużej.



Ryan: Wiesz, chciałem żeby to miało jakieś znaczenie, dotrzeć do dzieciaków, a trochę to nie wyszło, prawda? Skończyłem ze Stowarzyszeniem Umarłych Poetów. Zamierzam robić co do mnie należy i dostawać wypłatę.
Kultowy film i kultowa postać, grana przez Robina Williamsa. W elitarnej szkole dla chłopców pojawia się nowy nauczyciel, John Keating, którego metody nauczania różnią się od dotychczas stosowanych. Udowadnia swoim uczniom, że ''chcieć, znaczy móc'', a stosując się do zasady ''carpe diem'' przeżyje się życie piękniej i mocniej. Siedmiu z nich zakłada nieformalne Stowarzyszenia Umarłych Poetów, do którego w młodości należał także ich nauczyciel. Wspólne chwile nad literaturą i poezją przerywa tragiczne wydarzenie z udziałem jednego z uczniów, a winnym zostaje John Keating. Dowód na to, że hasła szkoły ''Tradycja, Honor, Dyscyplina i Doskonałość'' nie chwytają młodości.


Annie: Wiesz, moja babcia miała zagrać w filmowej wersji, ale powiedziała, że Elisabeth Taylor ukradła jej rolę. ''Ta fioletowooka lafirynda.''
Mowa o filmie ''Kleopatra'' z 1963 roku, którego okres powstawania obrósł już legendami. Zwolnienie i przywrócenie reżysera, kosztowna scenografia i kostiumy, strajk statystek, kradzieże elementów scenografi i wielka porażka finansowa, która sprawiła, że film zarobił na siebie dopiero po latach. Ale działo się przede wszystkim w otoczeniu Elizabeth Taylor i Richarda Burtona. To pierwowzór dzisiejszych medialnych związków sławnych osób. Ogromne zainteresowanie, jakie wówczas wywoływała ta para można porównać z tym, jakie obecnie budzi Angelina Jolie z Braddem Pittem. Na planie filmu zaczął się jeden z najsłynniejszych romansów w kinie, choć początkowo nie darzyli się sympatią. Jednak już po kilku wspólnych scenach zaiskrzyło, a reżyser, Joseph L. Mankiewicz donosił producentom, że siedzi na ogromnym wulkanie i kwestią czasu jest jego wybuch. A tych było sporo, na dodatek tak intensywnych, że nie wiedziano czy te ich filmowe kłótnie są jeszcze w ramach roli, badź już rzeczywistych emocji.



Ryan: Rozumiem, że przeczytaliście ''Jądro Ciemności''. Przydzielono wam temat pracy?
Uczeń: Ta, opis dowolnego bohatera na 3 strony. Beznadzieja.
Ryan: Mi pasuje. Proszę o podwójny odstęp i upewnijcie się, że macie zwykłe marginesy.
Joseph Conrad, lektura w LO, jak widać, obecna też w High Schoolach w Stanach. Więcej na dobrze znanych KLP.pl i Ostatnim dzwonku.


Annie: Pani Casey, muszę pani powiedzieć, że widziałam ''Equus'', który reżyserowała pani w ''Red Cat''
Pani Casey: Skończ. Chcesz się podlizać, dzieciaku, to umyj moje auto, dobrze?
Sztuka Eqqus napisana została w 1973 roku przez Petera Schaeffera, ale naprawdę głośno stało się o niej w 2007 roku, kiedy to media obiegła informacja, że w jej adaptacji na West Endzie Daniel Radcliffe zagra nago. W internecie szybko pojawiły się stosowne zdjęcia, a o samej sztuce zapomniano. Jest to bowiem historia o niezrównoważonym siedemnastolatku, który po oślepieniu kilkunastu koni metalowym ostrzem zostaje umieszczony w placówce psychiatrycznej. Tam zaczyna zajmować się nim lekarz, który próbuje poznać wnętrze psychiki chłopaka. Z czasem poznaje jego przeszłość, a sam zaczyna zazdrościć swojemu pacjentowi szaleństwa, bowiem szuka w swoim życiu czegoś prawdziwego. Sztuka pytająca o granice normalności w latach 70-tych wywołała szereg dyskusji, a w 1977 doczekała się ekranizacji z Sidneyem Lumetem za kamerą i Richardem Burtonem przed. W Polsce po raz ostatni wystawiona w 1993 roku.
Za to Red Cat jest centrum kulturalnym w centrum Los Angeles. 650 metrów kwadratowych teatru i 280 metrów kwadratowych powierzchni wystawienniczej, a do tego miejsca na wspólną kawę lub drink. W repertaurze sztuki eksperymentalne i sztuka wizualna.



Annie: To było niezłe, nie? Bo dla mnie było niezłe, a ona się uśmiechała. To znaczy, wyglądała jakby się uśmiechała. Była jak kot z Cheshire.
Pojawiający się nagle i równie nagle znikający kot z szerokim uśmiechem wyróżniał się nawet wśród pozostałych bohaterów z ''Alicji z krainy czarów'' Lewisa Carrola. Zagadkowy i niezależny, stojący obok wszystkich wydarzeń w książce, przy okazji doskonale się bawiąc podczas ich obserwacji. Dobrze obrazuje to sytuacja, gdy Król w wyniku obrazy nakazuje ściąć kota z Cheshire, po czym następuje ożywiona dyskusja, czy jest to w ogóle możliwe. Całe wydarzenie obserwuje bowiem tylko głowa kota, stąd kat uważa, że nie można ściąć głowy, której nie można odciąć od ciała. Skoro więc nie znalazł się w takiej sytuacji w całej swojej dotychczasowej karierze, nie ma zamiaru zaczynać tego wszystkiego po tylu latach działalności. Król natomiast uważał, że skoro coś ma głowę, to i można ją odciąć, stąd rozkaz wykonania zadania. Sama Królowa uznała za to, że całą sprawę trzeba rozwiązać jak najszybciej, a nawet jeszcze szybciej, a jeśli nie, to należy ściąć wszystkich w okolicy. Filozoficznie całą sprawę rozwiązał kot, znikając całkowicie i zostawiając zdezorientowane towarzystwo.


Adrianna W każdym bądź razie jechałam i jechałam, i gdzieś koło Big Sur o mało nie zginęłam.
W portalu TripAdvisor Big Sur sklasyfikowano na drugim miejscu na liście Najbardziej Pożądanych Do Zobaczenia Miejsc w USA. To malownicze pasma górskie Santa Lucia nad brzegami Kalifornii, wcinające się w Ocean Spokojny. Cały obszar liczy sobie około 145 słabo zaludnionych kilometrów, więc można przypuszczać, ile mniej więcej jechała Adrianna w odcinku. Nazwa pochodzi z hiszpańskiego i oznacza ''wielkie południe'', swój początek bierze z roku 1542, kiedy to hiszpańscy marynarze podpłynęli do wybrzeża, nie wychodząc jednak na ląd. Kolonizacja przebiegała przez prawie dwie wieki.



1x15




Naomi Jeśli Perez Hilton czegoś nas nauczył, to tego, że nie da się wiecznie ukrywać ciążowego brzucha.
Z pytaniem, kim tak właściwie jest Perez Hilton, skierowałem się do ''koleżanki'', która regularnie czyta jego blogową twórczość. Odpowiedź brzmiała: ''Perez Hilton to amerykański Pudelek. Strona prowadzona przez celebrytę-geja, który bywa na ekskluzywnych przyjęciach i uwielbia obsmarowywać błotem gwiazdy. Ps. nie znosi chyba Pattinsona, bo nazywa go Rob Patz i twierdzi, że Kristen Stewart to meżczyzna (agreed!)''. Aha, dzięki.


Dixon: Gdy spotykasz dziewczynę, musisz ją pasywnie znieważyć... Bo aktywnie oznaczałoby brak zainteresowania.
Książka The Credo, z której korzystał Navid jest fikcyjna. Ze stopklatki odczytać dało się też autora imieniem R.P. Truftin, który jednak też jest fikcyjnym.



Dixon: Jak twoja koleżanka namówiła Carolina Liar, żeby zagrali?
Christina: Jej siostra chodzi z Erikiem - basistą.
Carolina Liar to kolejny już zespół, który zagrał gościnnie w 90210. Gatunkowo związani z rockiem z pogranicza alternatywy, na koncie jedna płyta i dwa single. Mimo powstania w Los Angeles, większośc ekipy wywodzi się ze Szwecji. Działają od 2005 roku, w odcinku zagrali dwa kawałki - ''Show Me What I'm looking for'' i ich najbardziej znane ''I'm Not Over''. Erik, o który mowa, to Erik Hääger na gitarze basowej.


Adrianna: Cześć Ty, tu Ade. Pewnie właśnie grasz w ''Dragon Fury''. Gdybyś mógł się na chwilę oderwać, byłoby świetnie.
Symulacja pinballa, powstała jeszcze w 1990 roku pod ówczesnym tytułem Devil's Crush. Po okresach przeróbek i modyfikacji od 2007 roku gra pod zmienionym tytułem pojawiła się na Nintendo Wii, czyli konsoli, gdzie ruch ciała za pomocą odpowiednich kontrolerów odpowiada ruchom na ekranie. Taką też wersję gry posiada Ty. Sukces sprawił, że dostępna jest również wersja na PlayStation Network, co pozwala na grę na Playstation 3.


I jeszcze kwestia aborcji w Stanach, co miało znaczenie dla Adrianny. W Ameryce przerwanie ciąży możliwe jest od około 37 lat po słynnej sprawie sądowej Roe przeciwko Wade, po której aborcja na życzenie stała się w Stanach legalna. Kaliforania była jednym z pierwszych stanów, gdzie prawo to zostało uchwalone. Do dziś pozostaje najbardziej liberalnych stanem pod tym względem, bowiem przerwanie ciąży na życzenie jest możliwe praktycznie do piątego miesiąca, potem zaczynają się ostrzejsze restrykcje, a od 2003 roku nie można już przerwać ciąży po ósmym miesiącu. Według Konstytuacji Stanów Zjednoczonych płód nie jest bowiem osobą w rozumienia prawa. Sytuacja Adrianny dała się więc ''rozwiązać'', można więc przypuszczać, że albo scenarzyści nie odważyli się na odważniejszy krok, bądź też Adrianna ostatecznie wybrała życie. Autor: 1923


Mini newsy
» [Opis odcinka] 5x22: We All Fall Down (Finał)
Dodano: 25.04.13 Kliknięć: 2062
» [Opis odcinka] 5x21: Scandal Royal
Dodano: 22.04.13 Kliknięć: 2014
» [Opis odcinka] 5x20: You Can't Win 'Em All
Dodano: 22.04.13 Kliknięć: 2018
» [Opis odcinka] 5x19: The Empire State Strikes Back
Dodano: 22.04.13 Kliknięć: 2018
» [Opis odcinka] 5x18: A Portrait of the Artist As a Young Call Girl
Dodano: 29.03.13 Kliknięć: 2158
» [Rocznica] Mamy już 5 lat!
Dodano: 12.03.13 Kliknięć: 2005

Seriale Online
90210 Online




Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Theme 90210 created by bh90210-forum.pl

https://www.kulturigo.de/im-neuen-prmagazin-br-pr-berater-norbert-essing-ist-beim-handelskonzern-metro-raus-379086.html/ pobierz e-pit VAT 2019 komentarz