90210 i Beverly Hills 90210
Portal i forum jednych z najpopularniejszych seriali dla mlodych duchem i wiekiem
  
Home    Forum    90210    Beverly Hills 90210    Kontakt    Zarejestruj się

Ostatni odcinek
Następny odcinek
Wszystkie odcinki 5. sezonu
   5×22: We All Fall Down
 Premiera: 2013-05-13

 Opis
 Zdjęcia
 Promo

 Ocena: 8.38/10 (394 głosów)
 Głosuj
 
   Koniec serialu
 Premiera: 9999-12-12


90210
» Serial
» Odcinki
» Postaci
» Obsada
» Galeria
» Artykuły
» Cytaty
» Muzyka

Beverly Hills 90210
» Serial
» Odcinki
» Postacie
» Aktorzy
» Galeria
» Pary
» Książki

My w sieci

Artykuł - Pop-cooltura & 90210 #6

W szóstej odsłonie odczytywania serialu mowa o fryzurze Julie Christy, słynnym Jacku Robinsonie, wodnym shiatsu, abstrakcyjnym ekspresjonizmie i protestanckim utworze o tytule Cudowna Boża łaska.

1x11

Ethan: A kto to jest G.I. Joe? Ugryź mnie, a ja i tak nie wiem! Tak długo, jak długo jestem jednym z jej eks...
Ethan obserwuje pierwsze chwile Annie i Naomi z ich rzekomym bratem, Seanem. G.I Joe to seria figurek żołnierzy, produkowanych przez Hasbro od 1964 roku. Figurki te można znaleźć w statystycznie co trzecim pokoju amerykańskiego dzieciaka. Oprócz serii komiksów i seriali animowanych, G.I Joe to także określenie amerykańskiego żołnierza, zwłaszcza piechoty, do której miał należeć Sean.


Sean: Ale służba wojskowa to także wielka szansa na stypendium szkolne, zobaczenie trochę świata. Nie tylko Sadr City i Basra, gdzie byłem na początku, ale przede wszystkim idziesz tam, gdzie możesz.
Sadr City to szyickie przedmieścia Bagdadu, których od początku swojej obecności w Iraku nie mogą uspokoić Amerykanie. Dzielnica oficjalnie opanowana jest przez wojsko USA, nieoficjalnie przez rebeliantow z Armiii Mahdiego. Za to Basra, drugie pod względem wielkości miasto w Iraku, w 2003 roku było strefą walk między wojskami USA, a Gwardią Republikańską. Pamiętając jednak o tym, że Sean nie był osobą, za którą się podawał, można przypuszczać, że także historia z wojskiem nie była prawdą.


Tasha: Julie Christie to moja matka chrzestna.
Brytyjska aktorka z Oscarem na koncie za rolę w filmie Darling z 1965 roku. W bogatej filmografii liczą się jeszcze główne role w połowie lat 60-tych w filmach Doktor Żywago i Fahrenheit 451. Uzyskała też trzy nominacje do Oscara za McCabe i pani Miller, Miłość po zmierzchu i Away from Her. Jeśli chodzi o fryzurę, to mowa o współczesnej wersji uczesania Pani Christie (burza blond włosów sięgających dolnej części twarzy), a nie tej z lat 70-tych, czyli włosach gładko uczesanych do góry, z dodaną opaską i najczęściej kucykiem z tyłu.


Tasha: Znasz restauracje Desiderata?
Naomi: Rodzinna restauracja Ozzie'ego Cardozy?
Restauracja jest fikcyjna, natomiast Dezyderata jest autentycznym poematem Maksa Ehrmanna o tym, jak dobrze żyć, a jego treść znają hippisi i Anonimowi Alkoholicy - Przechodź spokojnie przez hałas i pośpiech...


Naomi: Zaprogramowałam to, dostosowałam i ściągnęłam dzwonek Estelle. Powiedzcie mi, panie, jaki jest bajkowy postęp? Wykonałam swoje zadanie?
Naomi na telefon jednej z swoich nowych "przyjaciółek" pobrała utwór Estelle, artystki spod znaku r'n'b i soul, która współpracowała już z takimi uznanymi markami, jak Kanye West, Wyclef Jean i Will.i.am. Ostatnio dołączył do nich David Guetta.


Christina: Jesteś pierwszym Czarnym we Wschodnim Beverly grającym w uniwersyteckiego lacrosse. Jesteś naszym własnym Jackiem Robinson'em.
Jackie Robinson to legenda amerykańskiego baseballu. Nie tylko znakomity drugi bazowy, ale też jeden z symboli walki z segregacją rasową. Koniec lat 40-tych był czasem, gdy w najważniejszej amerykańskiej lidze baseballu (MLB) nie mogli występować czarnoskórzy zawodnicy, co było odzwierciedleniem panujących wówczas w Stanach stosunków między białą a czarną ludnością. 15 kwietnia 1947 roku Robinson wyszedł w podstawowym składzie Brooklyn Dodgers, stając się pierwszym Afro-Amerykaninem w histori, który zagrał w Major League Basebal. Jego kariera naznaczona była dyskryminacją (także we własnej drużynie) i kontuzjami, jednak w swoim pierwszym sezonie dostał nagrodę dla najlepszego debiutanta, a już dwa lata później był najlepszym graczem w sezonie. Na swoim koncie ma równiez zdobycie z drużyną mistrzostwa World Series. W 1950 roku zagrał też główną rolę w filmie o sobie - The Jackie Robinson Story. Na początku stycznia w 1957 roku, po dziesięciu latach gry, Jackie zdecydował się zrezygnować z kariery. Zmarł 24 października 1972 roku. Władze MLB w 1997 roku wycofały numer 42, z którym występował Jackie Robinson, co jest najwyższą formą uhonorowania zawodnika. Od tego czasu żaden gracz w tej lidze nie może mieć na koszulce tego numeru.Tracy: Myślałam, że w sobotę moglibyśmy pójść na jakiś deser, bo ty chyba nigdy nie jadłeś watsu. Więc musisz zjećś watsu w "Two Bunch Balls".
Sean: Wa wasu? Czy to... jakiś rodzaj sushi?
Tracy: Czy nie jest kochany? To wodne shiatsu. Watsu. Ale co do sushi, jutro lunch w "R-23"? Byliśmy już w "Katsuya", "Matsuhisa" i "Nobu"...
Sean: Jadłem dużo surowych ryb.
Tłumaczenie dostępne w internecie mocno nieprecyzyjne. Po pierwsze, chodzi o Two Bunch Palms, luksusowy ośrodek wypoczynkowy & spa w Palm Springs. Jeśli chodzi o egzotycznie brzmiące nazwy, czyli watsu i shiatsu, to nie jest to kuchnia japońska, lecz... "unikalne połączenie masażu wodnego z masażem ręcznym". Historia zaczyna się w 1980 roku, gdy niejaki Harold Dull połączył shiatsu (masaż ręczny) z wodą, która ma rozluźniać człowieka i jego mięśnie. Pozostałe, japońsko brzmiące nazwy to uznane restauracje sushi i kuchni japońskiej w Los Angeles.


Silver: Widziałaś kiedykolwiek jakiś obraz de Kooninga? Bo twoja twarz wygląda dokładnie jak na jego obrazach.
Willem de Kooning to fetysz bogatych kolekcjonerów sztuki. Jeden z jego obrazów o tytule Kobieta III w 2006 roku sprzedany został za 137 milionów dolarów, co daje drugie miejsce na liście najdroższych obrazów świata. Artysta był przedstawicielem abstrakcyjnego ekspresjonizmu, co wiązało się z nieskrępowaną i mocno anarchistyczną wizją sztuki. Od lat 50-tych de Kooning skupił się na aktach kobiet, a ich interpretacja to wyższa półka intelektualna, z odwołaniami do Freuda i mrocznej strony ludzkiej seksualności. Jednym z powtarzających się elementów w tych obrazach było dość charakterystyczne spojrzenie i mimika postaci kobiecych, stąd aluzja Silver na temat twarzy Annie.


Annie: Popatrz, nie jestem Naomi. Nie jestem zdzirowata i wredna. Nie czytam "V Magazine" i naprawdę nie mam pojęcia, ile dzieci ma Brad i Angelina w tej chwili. Nie jestem taka super. Ale... ale to ja.
V skupia się na najnowszych trendach w modzie i szeroko pojętej popkulturze. Magazyn znany jest także z ekskluzywnych sesji zdjęciowych najlepszych fotgrafów z znanymi gwiazdami w roli głównej. Istnieje także męski odpowiednik pisma - VMAN. Na marginesie - Angelina i Bradd mają aktualnie szóstkę dzieci.

1x12

Christina: W ten weekend wyszła nowa płyta. To taki niedelikatny mix mojego zespołu, mój tata podpisał, Drops In The Fall.
Dixon: O, właśnie, dzięki za rzeczy z Sama Cooke'a. Wiedziałem że to R&B, ale nie wiedziałem, że tworzy też gospel.
Nazwa z wypowiedzi Christiny nie oznacza nic konkretnego, za to Sama Cooke'a uznaje się za twórcę gatunku soul oraz artystę, który rozwinął gatunek R&B i gospel. Rihanna, Beyoncé, Nelly Furtado i inne mają swojego prekusora, którym był właśnie Sam Cooke. To ich muzyczny dziadek. I rzeczywiście, zaczynał w chrześcijańskich klimatach na początku lat 50-tych, by po 1956 roku przejść na bardziej świeckie nurty, do popu i soul. W grudniu 1964 roku znaleziono zastrzelonego muzyka w pokoju hotelowym, a do zabójstwa przyznała się manager hotelu, tłumacząc się obroną własną. Śledztwo potwierdziło jej zeznania, jednak do dziś okoliczności śmierci budzą kontrowersje. W 2008 roku na liście najlepszych wokalistów wszechczasów według magazynu muzycznego Rolling Stone artystę umieszczono na czwartym miejscu.


Annie: Czaszka? Śmierć? Morderstwo?
Tabitha: No, pomyślcie abstrakcyjnie. To przypomina trochę motyw Vanitas.
Ten termin literacki pojawia się na każdej lekcji języka polskiego przy omawianiu epoki średniowiecza i baroku, więc nie trzeba tutaj szczegółów. Ciekawostką jest to, że Annie niechcąco rzeczywiście podała artystyczne symbole "marności".


Christina Przesłuchałeś tą płytkę, którą Ci dałam?
Dixon: W zasadzie tak, wiesz, przypomina mi trochę Prince'a.
Christina To coś w tym rodzaju. Może troszeczkę coś po środku stylu Curtisa.
Dixon: Curtis...?
Christina: Żartujesz. Curtis Mayfield? Tylko i wyłącznie najświetniejszy pisarz piosenek lat 60-tych.
Ciąg dalszy edukacji muzycznej z gatunków R&B i soul. Prince'a przedstawiać nie trzeba, to znana i uznana marka w muzyce. Za to Curtis Mayfield to odpowiednik naszego Jacka Cygana i innych twórców tekstów piosenek, z tą różnicą, że tworzył dla ówczesnych gwiazd czarnej muzyki, sam zresztą będąc jedną z nich. Okres jego świetności przypada na lata 70-te. Zmarł w 1999 roku po długiej walce z skutkami wypadku, do którego doszło 9 lat wcześniej podczas jednego z występów. Wielkie nazwisko wśród wykonwaców soul, R&B i funk.


Silver: Jest festiwal Tarantino w ArcLight. Wiem... Wiem, że to pretensjonalne, brutalne i tego typu, ale totalny wypas. Jeżeli raz obejrzysz Death Proof, przysięgam, że go pokochasz.
Quentin Tarantino ma tylu fanów, co przeciwników, choć tych pierwszych jednak więcej. Silver nienajlepiej radzi Dixonowi, bo Death Proof zalicza się do słabszych filmów Tarantino, niemniej jednak są w nim wszystkie charakterystyczne elementy jego twórczości. ArcLight to nazwa znanego kina w Hollywood, które oprócz standardowego wyświetlania filmów, jest także miejscem ich uroczystych premier.


Dixon: Czy to Kobe jest w środku?
Christina: Tak, jak tylko jest w mieście, nie może przegapić barbecue taty.
Mowa o Kobe Bryancie, gwieździe Los Angeles Lakers i jednym z najlepszych współczesnych koszykarzy w NBA. W latach 2000-2002 zdobywał z zespołem trzy mistrzostwa z rzędu i wielu kibiców tęskni za czasami Bryanta i Shaquille'a O'Neala. Aktualnie posiada czwarty tytuł, który zdobył z Lakersami w poprzednim sezonie.


Franklin Stina, skarbie, Dre wychodzi i chciał się pożegnać.
Dixon: Dr. Dre?
Tak, ten Dr. Dre, czyli jedna z najbardziej wpływowych osób w amerykańskim hip-hopie. Jeden z prekusorów gangsta rapu, założyciel wytórni Death Row, w której swego czasu tworzył 2Pac, pomógł też rozwinąć kariery takim osobom jak Snopp Dogg, Eminem, 50 Cent i The Game, a poza tym wszystkim producent i raper z własną twórczością.


Dixon: Chcesz, żebym poznał cię z Denzelem?
Denzel Washington ma imponującą statystykę nagród aktorskich, wśród których wyróżniają się dwa Oscary i cztery nominacje. Posiada także dwa Złote Globy. Przeciętny widz ma przynajmniej jeden obejrzany film z główną rolą Denzela.


Amazing grace! (how sweet the sound)
That saved a wretch like me!
I once was lost, but now am found,
Was blind, but now I see.
Dixon wykonuje popularny w Stanach patriotyczny utwór, który w rzeczywistości jest protestanckim hymnem z XVIII wieku. Obecnym także w polskich Kościołach protestanckich pod postacią Cudownej Bożej łaski. Sam utwór ma swoją legendę powstania. Autor, John Newton, po dezercji z marynarki, co skutkowało automatycznym wydaleniem z służby, zaciągnął się na statek handlarzy niewolników, gdzie traktowany był niewiele lepiej, niż przewożeni w łańcucach niewolnicy. Wkrótce potem sam zajął się tym procederem. Słowa pieśni miały rzekomo powstać po potężnym sztormie, który załoga statku ledwo przeżyła. Wydarzenie te zmieniło Newtona do tego stopnia, że zwrócił wolność przewożonym ludziom, stając się przeciwnikiem niewolnictwa. Prawda, czy też nie, pieśń powstała około 1772 roku, a John Newton stał się wkrótce anglikańskim duchownym, by pod koniec życia głosić sprzeciw wobec praktyk handlu ludźmi. Utwór w Stanach stał się bardziej znanym od lat 60-tych ubiegłego wieku, wrócił też po wydarzeniach z 11 września 2001 roku.

Autor: 1923

Mini newsy
» [Opis odcinka] 5x22: We All Fall Down (Finał)
Dodano: 25.04.13 Kliknięć: 2062
» [Opis odcinka] 5x21: Scandal Royal
Dodano: 22.04.13 Kliknięć: 2014
» [Opis odcinka] 5x20: You Can't Win 'Em All
Dodano: 22.04.13 Kliknięć: 2018
» [Opis odcinka] 5x19: The Empire State Strikes Back
Dodano: 22.04.13 Kliknięć: 2018
» [Opis odcinka] 5x18: A Portrait of the Artist As a Young Call Girl
Dodano: 29.03.13 Kliknięć: 2158
» [Rocznica] Mamy już 5 lat!
Dodano: 12.03.13 Kliknięć: 2005

Seriale Online
90210 Online
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Theme 90210 created by bh90210-forum.pl

http://4-bet.com.pl/sala-weselna-w-warszawie-na-wybor-ktorej-sie-zdecydowac/ e-sprawozdanie finansowe ile wynosi wynagrodzenie za niewykorzystany urlop wypoczynkowy alimenty 2019